[מדריך] Surround סראונד - הגדרות לסאונד הקפי בקודי

כל המדריכים וסרטוני הדרכה כאן!
ניתן להעלות מדריכים בלבד!

מנהל: moran.shechter

כללי הפורום
1. יש לפרסם פוסט במקום המיועד לו ובפורום המתאים.
2. יש לשמור על שפת שיח ראויה לרבות הפירוט הבא - אין לקלל, לגדף, להטריד או להעליב חברים בפורום.
3. אנו לא פלטפורמת שיווק ולכן אין לפרסם או לשווק שום מוצר/שירות/אחר ללא אישור מפורש מצוות הניהול.
4. הבנת הנקרא - בכל פרסום נושא חדש יש להקפיד על כותרת שתתאים לתוכן הנושא.
5. זכויות יוצרים - אין לפרסם או לבקש לינקים/קובצי הרחבות העוסקים בשידורי ספורט ותכנים המפרים זכויות יוצרים בישראל - בכל ספק יש לפנות לאחראי הקבוצה בטרם פרסום.
6. למען כולנו - תגיבו בצורה עיניינית ומקיפה ככל הניתן. אם יש בעיה ציינו את הבעיה, את סוג המכשיר וכו
7. אין לדבר על שידורי ספורט או לבקש לינקים שמשדרים ספורט.

לדיווח על על פוסט המפר זכויות יוצרים/פוגעני או כל דבר אחר יש לשלוח הודעה פרטית ל : katsinmod
העובר על חוקים אלו עלול לקבל אזהרה ואף עלול להיות מורחק מהפורום באופן מיידי.

חוקי הפורום
reuvenm
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

[מדריך] Surround סראונד - הגדרות לסאונד הקפי בקודי

שליחה על ידי reuvenm » 15 יוני 2015, 12:07

המדריך מיועד לכל מי שיש ברשותו מערכת סראונד, וכבר בדק באמצעותה שהרמקולים מחוברים נכון ומכויילים בהתאם מבחינת מיקום ועוצמה

שאלה שחוזרת על עצמה היא "למה אין סראונד בקודי" או מדוע אני רואה סימון של 2 ערוצים בלבד על הסרטים שאני רואה?", ובכן, כאן המקום לפתור את השאלות האלה ולהתחיל ליהנות מסאוד הקפי ראוי. בלעדיו חווית קולנוע אינה מושלמת.

הקדמה:
אנא וודאו שמערכת הסראונד שלכם מכוונת.
לרוב קיים כלי לכיוון, באמצעות מחולל רעש לבן מובנה, בכל מערכת סראונד. זה יאפשר לכם לוודא שהרמקולים מחוברים נכון ומכוילים לעוצמות בהתאם למיקום הישיבה של הצופה.
לנכונות הבדיקה והכיוונים, וודאו שבמערכת הסאונד לא מוגדרת אופציה ל"העשרת סאונד הקפי" (שמות מסחריים שונים קיימים בנושא אפקט הרחבת תמונת הסטריאו בצורה מלאכותית). כדי לקבל את מה שהסרט מעניק כמו שצריך אסור שתהיה הגדרה לשינוי הצליל, וללא הוספת אפקט הקפי מלאכותי.

בדיקה ראשונית:
העלו לצפייה את וידאו הבדיקה שלשהלן מיוטיוב (ויש עוד רבים, אך זה נבדק למטרת המדריך), אם כקובץ מהכונן (ניתן להוריד מיוטיוב) או בקישור ישיר אם הרחבת יוטיוב מותקנת אצלכם:

https://youtu.be/eL9-sIZRDHg

לצורכי המדריך, החלק הראשון של הווידאו יספיק (בדיקת רמקולי חזית ואחוריים). הריצו את הווידאו ובחנו אם בהתאם למוצג על המסך מופעל הרמקול הנכון מבין החמישה (שמאל/ימין, אמצע, אחוריים שמאל/ימין).
אם הכל בסדר, אתם מסודרים כבר ואין מה לתקן מה שלא מקולקל.

אם בכל מקרה אתם שומעים רק בחזית, זה הזמן להיכנס להגדרות קודי->מערכת->שמע.

הגדרות קודי->שמע
ההגדרות נמצאות כאן: Settings/System#Audio output
אם עדיין לא בחרתם, גשו למטה משמאל לרמת המשתמש ובחרו "מומחה", אחרת חלק מההגדרות לא תוצגנה.

תמונה

תלוי באיזו מערכת אתם נמצאים, השורה הראשונה למעלה בהגדרות השמע (התקן פלט שמע) מאפשרת בחירת הדרייבר הנכון לאודיו בהתאם למה שהחומרה שלכם מנגישה לקודי, אם מבחינת דרייברים ו/או חיבוריים פיזיים.

במערכת חלונות לרוב יהיה דרייבר גנרי (DirectSound) אך אם מותקן לכם ממשק אודיו איכותי יותר מכרטיס הקול המובנה, בחרו את הדרייבר שלו, או אם כרטיס המסך מסוגל לשדר אודיו באמצעות חיבור HDMI (המומלץ) ראו אם אפשרות זו מופיעה.

תמונה

כעת לאחת ההגדרות המבלבלות ביותר, מספר ה"ערוצים". כאן נוטים מיד להגדיר את מספר ה"רמקולים" במערכת אך זו טעות נפוצה, אלא אם אתם אנשי מקצוע המשתמשים בקבצי ווידאו מיוחדים- רב ערוציים - כבר מוטמעים בווידאו.
מדובר בערוצי האודיו המוטמעים בקובץ המוצג, ולרוב אלה 2 ערוצי תואמים לסטריאו ו/או מקודדים לסראונד. ברוב המערכות כל מה שצריך זה לשגר את שני הערוצים האלה למערכת הסאונד וה"רסיבר" (מה שכונה פעם המגבר ומרכזיית הקולנוע בבתים) כבר יבצע את הפענוח המזוהה בסרט ומשם יפריד לרמקולים.

אם אתם רואים שרשום "2" בנתוני הסרט, זה עדיין לא אומר שהוא לא בסראונד!

תמונה

מכאן הסימנוים כבר ברורים יותר:
- הגדרות פלט: מומלץ לבחור "מיוטב" או "המותאם ביותר".

- Limit sampling rate - הגבלת תדר הדגימה של אודיו. נתון של סאונד דיגיטלי, ולמי שלא מבין, ניתן כאן להגביל את תדר הדגמיה המירבי אליו מעכת השמע מסוגלת. לרוב 48 קה"ץ (מספיק בהחלט), המהדרין במערכות מגיעים גם לפי שניים.

- Upmix - מונח מבלבל. הכוונה לשמור על הפרדת הערוצים במקור האולפני, להבדיל מסטריאו רגיל. הסימון מאפשר להתאים את ערוצי הסטריאו בסרט למספר הערוצים בהמערכת מקבלת. מומלץ לסמן.

- שמירה על עוצמות מקוריות: בפועל יקבע את הדינמיות של הסאונד, אם כמו במקור או מרוסן. אם הדיאלוגים בסרטים נשמעים חלשים ביחס למוסיקה וקולות הרקע בסרט, נסו לשנות הגדרה זו.

- Resample quality - קביעת הדגימה מחדש למקרה וקביעת תדר הדגימה של המערכת שונה מזה של המקור. מדובר בהמרת והתאמת התוכן הדיגיטלי של הסאונד. זה לא נדרש תמיד, אך אם תידרש התאמת תדר דגימה, זו גזילת משאבים מהחומרה בשימוש (זיכרון וחימום), ביחוד ככל שהאיכות שתקבעו כאן גבוהה יותר.

Keep audio device alive - השאר התקן שמע פעיל. זאת למקרה ולא קורה כלום במערכת (לא רואים סרט או שומעים מוסיקה והמכשיר למעשה נח). במערכות משולבות או מחשבים, אפשר שהתקן השמע יהיה תפוס בידי קודי, אך נרצה לשחרר אותו אם נעבור לתוכנות אחרות. כאן קובעים את פסק הזמן שיוערך עד שקודי יוותר על התקן השמע לטובת משהו אחר (לרוב מצב מנוחה או שינה של קודי).

כעת לקביעה החשובה במערכות סראונד: Enable passthrough או אפשר מעקף של קודי כדי להעביר את פס הקול ישירות מהתזרים אל מערכת הסאונד בלי התיווך של קודי.

זו הדרך המומלצת (אם אתם מחוברים למערכת שמע עם מפענחים מובנים לשיטות הסראונד השונות). במקרה זה נסמן, ואז תיפתחנה אפשרויות נוספות למטה, לרוב בחירת סוגי המפענחים שאפשריים אצלכם במערכת. כאן יש לסמן את כל שיטות הפענוח של מערכת הסאונד שלכם.

Smulikon
קודיסט מתמחה
קודיסט מתמחה

Re: [מדריך] Surround סראונד - הגדרות לסאונד הקפי בקודי

שליחה על ידי Smulikon » 15 יוני 2015, 21:15

תודה רבה!

meronavo
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי meronavo » 15 יוני 2015, 23:43

מדריך מבורך, כל הכבוד.
אבל יש לי בעיה, כשמספר הערוצים מוגדר כ5.1, כשאני מפעיל את ה- passthrough, אני מפסיק לשמוע סאונד מהמערכת...לא ברור לי למה. הרסיבר תומך בAC3 וב DTS, אך בכל זאת אני נתקל בבעיה.
כשאני לא מפעיל את ה- passthrough, אני שומע רק חלק מהסאונד - את הקולות רקע.
כשמוגדרים 2 ערוצים, שומעים בסדר רק כשה- passthrough כבוי.
הצעה לפתרון? תודה

reuvenm
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי reuvenm » 16 יוני 2015, 07:11

אתה אמור להגדיר 2 ערוצים.
וודא שברסיבר אין מצב אפקט מרחבי מלאכותי פעיל.
וודא שהרמקולים מחוברים נכון מבחינת פאזה (חיבור החוטים +-), אחרת זה מסביר חלק מהתופעות שתיארת.

meronavo
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי meronavo » 16 יוני 2015, 14:11

תודה, אבדוק.

Belalov
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי Belalov » 16 יוני 2015, 22:59

שלום דבר ראשון תודה על המדריך.
הקודי שלי מותקן על מחשב ומשם בhdmi למסך ומהמסך בכבל אופטי למערכת קולנוע ביתי
אחרי שביצעתי את השינויים הרצתי את הסרטון הרמקולים האחוריים לא מנגנים וגם הסאב.
תודה על העזרה.

reuvenm
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי reuvenm » 17 יוני 2015, 09:01

האם האחוריים כן השמיעו בתצורה אחרת?
האם סרט מהטלוויזיה הכולל סראונד כן מושמע באחוריים?
אילו אפשרויות הגדרה יש בטלוויזיה להעברת הסאונד למערכת?

etzio80150
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי etzio80150 » 19 יוני 2015, 00:51

תודה רבה על המדריך. לאחר שסיימתי לסדר את כל ההגדרות, הסאונד אצלי כעת מנוגן בו זמנית בכל הרמקולים ללא אפקט של סראונד.זאת למרות שהרסיבר של פיוניר מוגדר למיטב ידיעתי כפי שצריך :auto/ direct. יש למישהו מושג מדוע?

reuvenm
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי reuvenm » 20 יוני 2015, 10:51

משום מה אין איתות על תגובה מהפורום כך שאני במקרה נכנס לבדוק ועונה מאוחר...
etzio80150
בדוק בהגדרות שרשמתי למעלה: בחר 2 ערוצים בלבד וסמן passthrough וגם transcoding

meronavo
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי meronavo » 04 יולי 2015, 21:00

היי, ברגע שאני מפעיל את הpassthrough מתחילים רעשים סטטיים חזקים בזמן ניגון... תוכל לכוון אותי לפתרון בבקשה? תודה!

שלח תגובה