[מדריך] Surround סראונד - הגדרות לסאונד הקפי בקודי

כל המדריכים וסרטוני הדרכה כאן!
ניתן להעלות מדריכים בלבד!

מנהל: moran.shechter

כללי הפורום
1. יש לפרסם פוסט במקום המיועד לו ובפורום המתאים.
2. יש לשמור על שפת שיח ראויה לרבות הפירוט הבא - אין לקלל, לגדף, להטריד או להעליב חברים בפורום.
3. אנו לא פלטפורמת שיווק ולכן אין לפרסם או לשווק שום מוצר/שירות/אחר ללא אישור מפורש מצוות הניהול.
4. הבנת הנקרא - בכל פרסום נושא חדש יש להקפיד על כותרת שתתאים לתוכן הנושא.
5. זכויות יוצרים - אין לפרסם או לבקש לינקים/קובצי הרחבות העוסקים בשידורי ספורט ותכנים המפרים זכויות יוצרים בישראל - בכל ספק יש לפנות לאחראי הקבוצה בטרם פרסום.
6. למען כולנו - תגיבו בצורה עיניינית ומקיפה ככל הניתן. אם יש בעיה ציינו את הבעיה, את סוג המכשיר וכו
7. אין לדבר על שידורי ספורט או לבקש לינקים שמשדרים ספורט.

לדיווח על על פוסט המפר זכויות יוצרים/פוגעני או כל דבר אחר יש לשלוח הודעה פרטית ל : katsinmod
העובר על חוקים אלו עלול לקבל אזהרה ואף עלול להיות מורחק מהפורום באופן מיידי.

חוקי הפורום
motisw
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

Re: [מדריך] Surround סראונד - הגדרות לסאונד הקפי בקודי

שליחה על ידי motisw » 16 ספטמבר 2015, 02:29

[quote="motisw"][quote="reuvenm"][size=100][b]המדריך מיועד לכל מי שיש ברשותו מערכת סראונד, וכבר בדק באמצעותה שהרמקולים מחוברים נכון ומכויילים בהתאם מבחינת מיקום ועוצמה[/b][/size]

[i]שאלה שחוזרת על עצמה היא "למה אין סראונד בקודי" או מדוע אני רואה סימון של 2 ערוצים בלבד על הסרטים שאני רואה?", ובכן, כאן המקום לפתור את השאלות האלה ולהתחיל ליהנות מסאוד הקפי ראוי. בלעדיו חווית קולנוע אינה מושלמת.[/i]

[u][b]הקדמה:[/b][/u]
[b]אנא וודאו שמערכת הסראונד שלכם מכוונת.[/b]
לרוב קיים כלי לכיוון, באמצעות מחולל רעש לבן מובנה, בכל מערכת סראונד. זה יאפשר לכם לוודא שהרמקולים מחוברים נכון ומכוילים לעוצמות בהתאם למיקום הישיבה של הצופה.
לנכונות הבדיקה והכיוונים, וודאו שבמערכת הסאונד לא מוגדרת אופציה ל"העשרת סאונד הקפי" (שמות מסחריים שונים קיימים בנושא אפקט הרחבת תמונת הסטריאו בצורה מלאכותית). כדי לקבל את מה שהסרט מעניק כמו שצריך אסור שתהיה הגדרה לשינוי הצליל, וללא הוספת אפקט הקפי מלאכותי.

[b][u]בדיקה ראשונית:[/u][/b]
העלו לצפייה את וידאו הבדיקה שלשהלן מיוטיוב (ויש עוד רבים, אך זה נבדק למטרת המדריך), אם כקובץ מהכונן (ניתן להוריד מיוטיוב) או בקישור ישיר אם הרחבת יוטיוב מותקנת אצלכם:

[youtube]https://youtu.be/eL9-sIZRDHg[/youtube]

לצורכי המדריך, החלק הראשון של הווידאו יספיק (בדיקת רמקולי חזית ואחוריים). הריצו את הווידאו ובחנו אם בהתאם למוצג על המסך מופעל הרמקול הנכון מבין החמישה (שמאל/ימין, אמצע, אחוריים שמאל/ימין).
אם הכל בסדר, [i]אתם מסודרים כבר ואין מה לתקן מה שלא מקולקל[/i].

אם בכל מקרה אתם שומעים רק בחזית, זה הזמן להיכנס ל[b]הגדרות קודי->מערכת->שמע[/b].

[b][u]הגדרות קודי->שמע[/u][/b]
ההגדרות נמצאות כאן: [b]Settings/System#Audio output[/b]
אם עדיין לא בחרתם, גשו למטה משמאל לרמת המשתמש ובחרו "[u]מומחה[/u]", אחרת חלק מההגדרות לא תוצגנה.

[img]http://i.imgur.com/1qN91Bl.jpg[/img]

תלוי באיזו מערכת אתם נמצאים, השורה הראשונה למעלה בהגדרות השמע (התקן פלט שמע) מאפשרת בחירת הדרייבר הנכון לאודיו בהתאם למה שהחומרה שלכם מנגישה לקודי, אם מבחינת דרייברים ו/או חיבוריים פיזיים.

במערכת חלונות לרוב יהיה דרייבר גנרי (DirectSound) אך אם מותקן לכם ממשק אודיו איכותי יותר מכרטיס הקול המובנה, בחרו את הדרייבר שלו, או אם כרטיס המסך מסוגל לשדר אודיו באמצעות חיבור HDMI (המומלץ) ראו אם אפשרות זו מופיעה.

[img]http://i.imgur.com/cyTwi92l.jpg[/img]

כעת לאחת ההגדרות המבלבלות ביותר, מספר ה"[b]ערוצים[/b]". כאן נוטים מיד להגדיר את מספר ה"[b]רמקולים[/b]" במערכת אך זו טעות נפוצה, אלא אם אתם אנשי מקצוע המשתמשים בקבצי ווידאו מיוחדים- רב ערוציים - כבר מוטמעים בווידאו.
מדובר בערוצי האודיו המוטמעים בקובץ המוצג, ולרוב אלה 2 ערוצי תואמים לסטריאו ו/או מקודדים לסראונד. ברוב המערכות כל מה שצריך זה לשגר את שני הערוצים האלה למערכת הסאונד וה"רסיבר" (מה שכונה פעם המגבר ומרכזיית הקולנוע בבתים) כבר יבצע את הפענוח המזוהה בסרט ומשם יפריד לרמקולים.

[b]אם אתם רואים שרשום "2" בנתוני הסרט, זה עדיין לא אומר שהוא לא בסראונד![/b]

[img]http://i.imgur.com/0GA4jWkl.jpg[/img]

מכאן הסימנוים כבר ברורים יותר:
-[b] הגדרות פלט[/b]: מומלץ לבחור "מיוטב" או "המותאם ביותר".

- [b]Limit sampling rate - הגבלת תדר הדגימה של אודיו[/b]. נתון של סאונד דיגיטלי, ולמי שלא מבין, ניתן כאן להגביל את תדר הדגמיה המירבי אליו מעכת השמע מסוגלת. לרוב 48 קה"ץ (מספיק בהחלט), המהדרין במערכות מגיעים גם לפי שניים.

- [b]Upmix [/b]- מונח מבלבל. הכוונה לשמור על הפרדת הערוצים במקור האולפני, להבדיל מסטריאו רגיל. הסימון מאפשר להתאים את ערוצי הסטריאו בסרט למספר הערוצים בהמערכת מקבלת. מומלץ לסמן.

- [b]שמירה על עוצמות מקוריות[/b]: בפועל יקבע את הדינמיות של הסאונד, אם כמו במקור או מרוסן. אם הדיאלוגים בסרטים נשמעים חלשים ביחס למוסיקה וקולות הרקע בסרט, נסו לשנות הגדרה זו.

- [b]Resample quality[/b] - קביעת הדגימה מחדש למקרה וקביעת תדר הדגימה של המערכת שונה מזה של המקור. מדובר בהמרת והתאמת התוכן הדיגיטלי של הסאונד. זה לא נדרש תמיד, אך אם תידרש התאמת תדר דגימה, זו גזילת משאבים מהחומרה בשימוש (זיכרון וחימום), ביחוד ככל שהאיכות שתקבעו כאן גבוהה יותר.

[b]Keep audio device alive[/b] - השאר התקן שמע פעיל. זאת למקרה ולא קורה כלום במערכת (לא רואים סרט או שומעים מוסיקה והמכשיר למעשה נח). במערכות משולבות או מחשבים, אפשר שהתקן השמע יהיה תפוס בידי קודי, אך נרצה לשחרר אותו אם נעבור לתוכנות אחרות. כאן קובעים את פסק הזמן שיוערך עד שקודי יוותר על התקן השמע לטובת משהו אחר (לרוב מצב מנוחה או שינה של קודי).

[u][b]כעת לקביעה החשובה במערכות סראונד: Enable passthrough[/b][/u] או אפשר מעקף של קודי כדי להעביר את פס הקול ישירות מהתזרים אל מערכת הסאונד בלי התיווך של קודי.

זו הדרך המומלצת (אם אתם מחוברים למערכת שמע עם מפענחים מובנים לשיטות הסראונד השונות). במקרה זה נסמן, ואז תיפתחנה אפשרויות נוספות למטה, לרוב בחירת סוגי המפענחים שאפשריים אצלכם במערכת. כאן יש לסמן את כל שיטות הפענוח של מערכת הסאונד שלכם.[/quote]

motisw
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי motisw » 16 ספטמבר 2015, 02:30

יופי של מדריך!
שאלה לי אליך האם ניתן לשמוע סרטים בצפייה ישירה ב- DTS dolby כמו שאני שומע מתוכן מקומי ואני מדגיש (צפייה ישירה)
תודה

reuvenm
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי reuvenm » 16 ספטמבר 2015, 05:21

אם הכוונה לסטרימינג לעומת הרצת קובץ ווידאו מהכונן - אין שום הבדל ביניהם מבחינת ביצועי סראונד.
לעתים קיים הבדל בין קובץ שהורד ידנית באיכות גבוהה לעומת כזה שהסטרימר בחר להריץ מהרשת, אך כל עוד לא הוסרו נתוני אודיו מהקובץ כדי להפוך אותו ל"רזה" יותר בסטרימינג/הורדות - אין הבדל.

Efrat
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי Efrat » 09 אוקטובר 2015, 15:35

היי מקווה שמשהו יוכל לעזור לי אני מפעילה סרט ואין לי קול אשמח לתשובה

reuvenm
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי reuvenm » 09 אוקטובר 2015, 15:41

בלי פרטים קשה לעזור... קישור למכשיר הקודי וכיצד נעשה החיבור לטלוויזיה ו/או למערכת הסאונד

Ari Flier
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי Ari Flier » 28 אוקטובר 2015, 11:11

סטרימר: xtreamer multi console
טלוויזיה: Haier HDTV READY
מערכת שמע: YAMAHA RX-V520 (תומך DTS)

הסטרימר(למעשה mini PC) מבוסס אנדרואיד מחובר לטלוויזיה ברך כבל HDMI ולרסיבר דרך כבל אופטי.
בפלט שמע מקובע על android,audiotrack(גם בהתקן פלט) ואין לי אפשרות לשנות.לא מצליח להוציא סואונד דרך הרסיבר למרות שאני בוחן אותו כל הרמקולים מחוברים נכון.

shareall123
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי shareall123 » 29 אוקטובר 2015, 21:47

שלום ותודה על המדריך.

יש לי בעיה שכאשר אני מפעיל את ה- Passthrough אני לא שומע כלל סאונד בניגון HD כאשר ניגון רגיל עובד ללא כל בעיה.
כשאני מבטל את ה- Passthrough אני שומע גם HD.
יש לי מחשב מדיה סנטר שמחובר באמצעות כבל HDMI לרסיבר ONKYO TX-SR313 (לא מצאתי הבגדרות הרסיבר הגדה שקשורה ל- Passthrough.

אשמח לעזרה.

reuvenm
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי reuvenm » 30 אוקטובר 2015, 02:12

ארי,
האם בדקת את החיבור האופטי עם התקן אחר, אולי מהטלוויזיה עצמה?
אם הוא בסדר הבעיה בסטרימר שאינו מעביר סאונד ליציאה האופטית או שחסר דרייבר אודיו מתאים או הגדרות יציאת שמע באנדרואיד.

saharill,
passthru אומר לקודי להעביר את הסאונד ישירות ובלי עיבוד למגבר שלך. זו לא הגדרה במגבר אלא פונקצייה בקודי.
למה הכוונה שומע hd? המגבר צריך להיות במצב רגיל ללא שימשו באפקטים וזיהוי אוטומטי של פורמט האודיו.
בחן אם בחרת בקודי את דרייבר האודיו הנכון לפלט יציאה

Ari Flier
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי Ari Flier » 31 אוקטובר 2015, 01:29

אין לי חיבור אופטי לטלוויזיה.
איזה דרייבר אני צריך להתקין?כאמור "בפלט שמע מקובע על android,audiotrack(גם בהתקן פלט) ואין לי אפשרות לשנות"(ראה מעלה).

shareall123
קודיסט מתחיל (טוראי)
קודיסט מתחיל (טוראי)

שליחה על ידי shareall123 » 01 נובמבר 2015, 22:30

saharill,
passthru אומר לקודי להעביר את הסאונד ישירות ובלי עיבוד למגבר שלך. זו לא הגדרה במגבר אלא פונקצייה בקודי.
למה הכוונה שומע hd? המגבר צריך להיות במצב רגיל ללא שימשו באפקטים וזיהוי אוטומטי של פורמט האודיו.
בחן אם בחרת בקודי את דרייבר האודיו הנכון לפלט יציאה[/quote]

הכוונה היא שכשאני לא מפעיל Passthrough אני יש לי שמע בתכני HD אבל כשאני מפעיל את האפשרות הזאת אין לי שמע בתכני HD אלא רק בתכני HQ.
המגבר במצב רגיל ללא אפקטים כלל
הדרייבר המוגדר הוא הנכון.

שלח תגובה